Już od dziś wprowadzamy do oferty Centrum Informacji Turystycznej, prawdziwą bombę 😀

BeeBombs to bomby siewne lub inaczej nazywane kulki nasienne, które były używane od tysięcy lat jako naturalna technika uprawy i zostały “ponownie odkryte” przez Masanobu Fukuoka– japońskiego naukowca zajmującego się roślinami, który jest przodkiem/prekursorem nowoczesnych naturalnych technik upraw oraz był inspirującym pisarzem i filozofem w temacie naturalnego rolnictwa.

Czym są Beebombs i dlaczego pomagają pszczołom? 

Szybki rozwój naszej cywilizacji wyrządził i wciąż wyrządza ogromne szkody w świecie fauny i flory. Człowiek, w tym pędzie ku “więcej, szybciej, lepiej” , nie dopuszcza do siebie myśli, że szkodząc środowisku, szkodzi sobie. Choć wydaje się, że rośnie świadomość tego jak ważny jest zrównoważony rozwój i działania mające na celu ratowanie naszej planety to wciąż tak niewiele się zmienia.

Utrata tradycyjnych siedlisk pszczół ma niszczący wpływ na populacje pszczół i motyli w całym rozwiniętym świecie. Różnorodność biologiczna ma kluczowe znaczenie z wielu powodów, a dzikie kwiaty mają kluczowe znaczenie dla różnorodności biologicznej. 

Dzięki Beebombs można odtworzyć naturalne pola dziko rosnących kwiatów i ratować pszczoły.

Beebombs nie wymagają umiejętności ogrodniczych i można je rozrzucić bezpośrednio na glebę o każdej porze roku. Po rozsypaniu Beebombs potrzebują już tylko dużo wody, słońca i czasu. Dzikie kwiaty są wytrzymałe i szybko się adaptują, ale wolno rosną. Oznacza to, że mogą zostać pokonane przez szybciej rosnące trawy i wieloletnie chwasty na wczesnych etapach rozwoju. Dlatego najlepiej rzucać je prosto na oczyszczoną glebę, jeśli to możliwe. Ziemia pomoże nasionom wykiełkować , a glina ochroni je po rozrzuceniu.  

Tworząc nasze bomby nasienne, wykorzystujemy lokalną glinę i przesianą ziemie, wypełniając je nasionami rodzimych dzikich kwiatów. Prawie wszystkie nasze nasiona są idealne dla zapylaczy i wciąż ulepszamy recepturę, aby zapewnić Ci estetyczny i kuszący dziką przyrodą ogród.

Dzikie kwiaty rosną nieco wolniej niż wiele importowanych roślin i kwiatów. Niektóre zakwitną w pierwszym roku, ale większość pojawi się dopiero w drugim roku. Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona piękną łąką z dzikimi kwiatami, przyciągającą szereg rodzimych zapylaczy i tym samym, pomożesz przetrwać pszczołom.

Beebombs są tworzone ręcznie w Wielkopolsce. Każde opakowanie Beebombs zawiera setki nasion 18 gatunków rodzimych dzikich kwiatów. Nasiona miesza się z gliną w proszku i lokalnie pozyskiwaną, oczyszczoną glebą. Glina wspiera i chroni nasiona podczas kiełkowania i rozprowadza je, podczas rozkładu gliny pod wodą.

Bomby siewne to starożytna metoda uprawy, która jest mniej destrukcyjna dla dzikiej przyrody, mniej pracochłonna oraz zwiększa tempo kiełkowania nasion.