Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce pierwsza polska emisja. Cały nakład 5000 sztuk pamiątkowego banknotu „Warszawa” sprzedano w ciągu jednego dnia.
„Ojcem” projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę.
Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje. Dziś niektóre z nich mają ponad 100 emisji banknotów rocznie.
Wyjątkową cechą pamiątkowego banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Dzięki walorom kolekcjonerskim pamiątka dociera do szerokiego odbiorcy na całym świecie. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV.
Ideą projektu jest promowanie turystyki, umacnianie i podnoszenie świadomości mieszkańców danego regionu o najważniejszych zabytkach, muzeach, miejscach kultury, sztuki i innych atrakcjach turystycznych, wydarzeniach czy wybitnych osobistościach.
Banknot pamiątkowy 0 Euro Souvenir
Seria: Zwierzęta Polskich Parków Narodowych
Motyw: Zwierzęta Polskich Parków Narodowych – Bóbr Europejski (Castor Fiber)
Nominał: 0 Euro Souvenir
ID Emisji: PLAR 2021-1
Wymiary: 135 x 74 mm
Projektant: Roussana Alex Nowakowska
Cena sprzedaży: 20 złotych
Nakład: 5 000 sztuk (zamknięty)
Emitent: Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach
Partnerzy: Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA i Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.
Data emisji: 24 lipca 2021 r podczas XXI Jarmarku Folkloru
Na przedniej stronie banknotu wizerunek bobrów w ich siedlisku naturalnym. W tle tama na strumieniu, spiętrzająca wodę i tworząca rozlewisko w celu zapewnienia odpowiednich warunków siedliskowych i ochronnych. Samiec siedzący przy ściętym pniu. Obok samica z młodymi w żeremiu. Tylna strona banknotu wspólna dla wszystkich banknotów 0 Euro Souvenir.
Bóbr europejski (Castor fiber) – jest ziemno-wodnym gatunkiem gryzonia z rodziny bobrowatych. Uważa się go za największego gryzonia zamieszkującego Eurazję. Masa dorosłego osobnika osiąga do 29 kg, a długość ciała do 110 cm. Jest zwierzęciem silnie terytorialnym, rodzinnym i zasadniczo monogamicznym; wiedzie nocny tryb życia. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należą budowane przez nie tamy i żeremia. Można go spotkać w północnej części Eurazji: od Francji, przez Europę Środkową, Skandynawię, po Rosję, wraz z azjatycką jej częścią, a także w chińskim regionie Sinciang oraz w zachodniej Mongolii. W większości krajów europejskich Castor fiber podlega ochronie. W Polsce jest gatunkiem częściowo chronionym.