Izba Pamięci Żołnierzy Suwalszczyzny
Izba Pamięci mieści się w Klubie Jednostki Wojskowej 1747 będącej częścią dawnego zespołu koszarowego, położonego przy ulicy Wojska Polskiego. Zgromadzono w niej pamiątki po pułkach stacjonujących w Suwałkach, głównie po kawalerzystach. W izbie znajdują się m. in. zbiory broni palnej i białej, proporce, odzież wojskowa, zobaczyć tu także można przedmioty pochodzące z różnych stron świata, np. związane z żołnierzami generała W. Sikorskiego. Eksponaty gromadzone w niej pochodzą od prywatnych darczyńców, jak również zostały przekazane przez inne muzea z Polski. W izbie funkcjonuje wystawa stała pt. ,,Jam żołnierz z Suwałk …”. Na zewnątrz budynku można oglądać wystawę plenerową, na której eksponowane są między innymi haubice, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze oraz wyrzutnie rakietowe. Warto również przejść na drugą stronę ulicy i zatrzymać się na chwilę przy pomniku „Bohaterom września 1939 roku”.
SUWAŁKI – MIASTO WOJSKA
W 1715 r. Suwałki uzyskały prawa miejskie nadane im przez kamedułów wigierskich, potwierdzone 2 marca 1720 r. przez króla Augusta II. Rozwój miasta nastąpił z początkiem XIX w., kiedy Suwałki zostały siedzibą władz województwa augustowskiego w Królestwie Polskim, a następnie guberni suwalskiej. Z tego okresu pochodzi neoklasycystyczna zabudowa centrum miasta, w tym głównej ul. T. Kościuszki. Położenie miasta na szlaku komunikacyjnym który łączył Warszawę z Kownem i Petersburgiem, przyczyniał się do rozwoju miasta, oraz nadawał mu znaczenie militarne.
Zabudowa wojskowa Suwałk pochodzi w większości z okresu okupacji rosyjskiej, natomiast wiele mogił oraz innych śladów działań wojennych pozostawiła II wojna światowa. Okres II wojny światowej to dla Suwałk czas okupacji. Najpierw wkroczyła tu Armia Czerwona, a potem Wermacht. Działania wojenne oszczędziły zabudowę miasta, lecz pozostawiły wiele śladów w samym mieście, jak też w okolicznych lasach.
Pod opisem szlaku znajdziecie proponowany przez nas szlak po wojskowych Suwałkach.
Jeśli Twój obiekt znajduje się w bazie, a chcesz zaktualizować dane teleadresowe lub nie dodaliśmy jeszcze Twojego obiektu – napisz na adres cit@pogodnesuwalki.pl.
Stroną administruje Stowarzyszenie Kulturalne KOSTROMA